Проекційне обладнання – це пристрої, які дозволяють транслювати зображення на великий екран. Поява проекційних апаратів зумовило виникнення кінематографа.
За технологією проектування, проектори можна розділити на трьохтрубочні (CRT), рідкокристалічні (LCD) та мікродзеркальні (DLP / DMD).
CRT технологія в проекційному обладнанні історично з’явилася першою. У кожній з трьох електронно-променевих трубок (червона, синя і зелена) на фосфорному шарі формується зображення. Таким чином, мультимедійний проектор проектує три растри, які, накладаючись на екрані один на одного, створюють повнокольорне зображення. Так як в проекційних трубках використовується той самий фосфор, що і в телевізійних кінескопах, кольоровість зображення цих проекторів дуже близька до звичної телевізійної. Однак, ці проектори мають значні габарити і вагу, у зв’язку з чим вони використовуються в комплексах домашнього театру hi-end рівня.
У мультимедійних проекторах LCD зображення формують три рідкокристалічні панелі для червоного, зеленого і синього кольорів (RGB). Світло проекційної лампи проходить крізь дзеркала і потрапляє на панелі, що формують зображення з основних кольорів. Світлові потоки, що пройшли на панелі, об’єднуються і вже повноколірний потік через проекційний об’єктив потрапляє на екран.
DLP проектори, на відміну від LCD проекторів, працюють на віддзеркалення, а не на просвіт. У проекційному обладнанні DLP, у формуванні зображення беруть участь DMD мікродзеркальний чіп (в більш дорогих моделях 3 DMD чіпа) і колірний фільтр. Дзеркала такого проектора реалізуються як невід’ємна частина інтегральної схеми, і електричний сигнал, що подається на дзеркало, нахиляє його. В одному положенні дзеркало направляє світло через оптичну систему в проекційний об’єктив і потім - на екран; в іншому - світло направляється в пастку і не потрапляє в об’єктив, вимикаючи цим піксель. Вага DLP проекторів менша, а картинка більш однорідна і природна - проміжки між пікселями менші ніж у LCD проекторів.
Переваги мультимедійних проекторів DLP - та LCD - технологій перед CRT виражаються в більшому світловому потоці, в легкості налаштування проектора при установці і, як правило, в менших габаритах і вазі. Однак на відміну від CRT, кількість елементів зображення на екрані у них обмежене структурою матриці і не може бути збільшено. Крім того, матрична структура зображення може бути помітною на екрані.
В той же час, CRT проектори, поступаючись в яскравості мультимедійним проекторам LCD і DLP, забезпечують більш високий контраст зображення, більш природну передачу кольору і менш помітну структуру растра на екрані. Тому проекційне обладнання CRT знаходить широке застосування в домашніх кінотеатрах та інших проекційних системах для демонстрації відео. Матричні (LCD та DLP) проектори широко використовуються для демонстрації комп’ютерних матеріалів (для презентацій, навчання і т.д.), а також під час шоу та інших масових заходів.
Пряма і зворотна проекція.
Можливі два варіанти розташування проектора щодо екрану (більшість мультимедійних проекторів підтримують обидва методи проекції).
Пряма проекція, при якій мультимедійний проектор (проекційне обладнання) розташовується на стороні спостерігача щодо екрана. У цьому випадку, зображення сприймається за рахунок відбиття світла від екрану. Це - найбільш часто використовувана схема проекції, яка володіє істотним недоліком: фонове світло в приміщенні істотно зменшує видимий контраст зображення. Тому для отримання високоякісного зображення необхідно затемнення приміщення.
Зворотна проекція, при якій мультимедійний проектор і глядач розташовуються по різні боки екрану. У цьому випадку застосовуються просвітні екрани. З одного боку, вони підсилюють світло, що проходить через них, з іншого - поглинають фонове світло, що падає на лицьову поверхню. Якість зображення при зворотній проекції менш чутлива до освітленості в приміщенні і зовнішньої засвіченості екрану, ніж при прямій проекції. Іншими словами, при одній і тій же величині світлового потоку, якість зображення (насамперед контраст) буде краща при зворотної проекції. Недолік цієї схеми проекції - необхідність мати проекційне приміщення.
Області застосування проекційного обладнання:
- Домашній кінотеатр.
- Конференції, презентації.
- Події та шоу.